Dowód osobisty z warstwą elektroniczną: mamy to!

projekty
Igor Ryciak Igor Ryciak

To był z jeden najbardziej skomplikowanych projektów w historii naszego Ośrodka. Po 10 miesiącach analiz, prac programistycznych i testów obywatele mogą wnioskować o dowód osobisty z warstwą elektroniczną.

Na pierwszy rzut oka nowy e-dowód niczym się nie różni od swojego analogowego poprzednika. Plastikowy blankiet ma podobną grafikę, a cała elektronika zatopiona między dwiema warstwami tworzywa jest niewidoczna. Jedyną nową informacją na pierwszej stronie dokumentu (awersie) jest numer CAN. Jest on też zapisany w kodzie kreskowym na drugiej stronie blankietu.

Ale zmiany wcale nie są kosmetyczne. Wprowadzenie nowych e-dowodów było gigantycznym przedsięwzięciem i wymagało wielu miesięcy prac przedstawicieli licznych instytucji: m.in. Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA oraz Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Zadania Centralnego Ośrodka Informatyki

Rola Centralnego Ośrodka Informatyki była w tym projekcie kluczowa. Nasi eksperci musieli zrealizować ponad tysiąc zadań programistycznych, co przełożyło się na blisko 250 tys. linii kodu. Wszystkie prace zajęły niemal trzy tysiące roboczodni (man-days).

W tym czasie przeprowadziliśmy blisko 2,8 tys. różnego rodzaju testów oprogramowania i sprzętu: integracyjnych, wydajnościowych, bezpieczeństwa, akceptacyjnych, funkcjonalnych itp. Na specjalnej platformie szkoleniowej przygotowaliśmy kurs z obsługi nowego e-dowodu z którego skorzystało 5,5 tysiąca urzędników w całym kraju. Do tego doliczyć jeszcze serię 40 testów przeprowadzonych bezpośrednio w urzędach miast i gmin oraz infolinię uruchomioną specjalnie dla obywateli.

- Mogę zapewnić, że jesteśmy właściwe przygotowani do wdrożenia dowodu osobistego z warstwą elektroniczną – powiedział jeszcze przed wdrożeniem Marcin Walentynowicz, dyrektor Centralnego Ośrodka Informatyki. – Mamy przygotowany szczegółowy plan wdrożenia. Wszystkie konieczne prace zostały wykonane – zapewniał szef COI.

Harmonogram samego aktu wdrożenia zawierał 237 zadań m.in. aktualizację do nowej wersji Systemu Rejestrów Państwowych. Przez dwa dni pracowało nad tym 83 pracowników COI.

Pierwsze wnioski o e-dowód

Ale prawdziwa chwila prawdy nadeszła w poniedziałek, 4 marca 2019 roku. Wnioski online o nowe dowody obywatele mogli składać tuż po północy. Jeden z pierwszych takich wniosków złożył dyrektor Walentynowicz oraz minister cyfryzacji, Marek Zagórski, który w naszej warszawskiej siedzibie obserwował moment wdrożenia. Procedura – tak jak podczas wcześniejszych testów – przebiegła bez najmniejszych problemów i zajęła zaledwie kilka minut.

Poniedziałek, 4 marca 2019 roku, kilka minut po północy. Zespół Centralnego Ośrodka Informatyki pod kierownictwem Marcina Walentynowicza właśnie wdrożył e-dowód. Są powody do satysfakcji

Ze składaniem wniosków o e-dowód problemów nie mieli też obywatele, co potwierdzały napływające statystyki. Do końca poniedziałku 4 marca do Rejestru Dodów Osobistych wpłynęło ponad 18,8 tys. wniosków o nowy dokument. Dla porównania w poniedziałek tydzień wcześniej (25 lutego) takich wniosków było 12,7 tys.

A to jednoznacznie oznaczało, że już w pierwszych godzinach system zamawiania nowych dowodów działał prawidłowo i stabilnie. Ten fakt potwierdzały też relacje prasowe: praca w urzędach szła gładko, a obywatele byli obsługiwani od ręki. Jednym słowem – sukces!

Warszawska siedziba Centralnego Ośrodka Informatyki. Jeden z pierwszych wniosków o dowód osobisty z warstwą elektroniczną składa Marek Zagórski, minister cyfryzacjiWarszawska siedziba Centralnego Ośrodka Informatyki. Jeden z pierwszych wniosków o dowód osobisty z warstwą elektroniczną składa Marek Zagórski, minister cyfryzacji

Po odbiorze spersonalizowanego blankietu każdy właściciel e-dowodu będzie mógł komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. E-dowód umożliwia m.in zalogowanie się do platformy ePUAP, elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach. Jedną z głównych zalet e-dowodu jest jego bezpieczeństwo. Wykorzystane zabezpieczenia uniemożliwiają dostęp – bez wiedzy i zgody właściciela dokumentu – do zapisanych na nim danych.

Ale najważniejsze, że w przygotowaniu są kolejne e-usługi dla obywateli z użyciem e-dowodów!

O autorze

Igor Ryciak

Igor Ryciak

Redaktor naczelny serwisu coi.gov.pl i rzecznik prasowy COI. Dziennikarz z doświadczeniem w największych, ogólnopolskich mediach, m. in w "Newsweek Polska", "Przekroju" i "Gazecie Wyborczej". Pasję do polityki zamienił na pasję do nowych technologii.

Zobacz więcej artykułów tego autora

Zobacz również: