Informacja o dostępności publicznych systemów IT

warsztat
Igor Ryciak Igor Ryciak

Centralny Ośrodek Informatyki czuwa nad ciągłością działania najważniejszych publicznych systemów IT w kraju. Od ich działania zależy sprawne funkcjonowanie administracji, a szerzej - całego państwa. Uważamy, że opinii publicznej należy się informacja o efektach naszych prac w tym zakresie. Dlatego publikujemy informację o dostępności systemów, którymi administrujemy.

Dostępność narzędzia Profil ZaufanyDostępność narzędzia Profil Zaufany

Dostępność serwisu Obywatel.gov.plDostępność serwisu Obywatel.gov.pl

Dostępność Centralnej Ewidencji Pojazdów i KierowcówDostępność Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców

Dostępność platformy ePUAPDostępność platformy ePUAP

Dostępność Systemu Rejestrów PaństwowychDostępność Systemu Rejestrów Państwowych

Żaden system nie będzie funkcjonował prawidłowo bez odpowiedniego sprzętu. Ale nie będzie tez działał bez pracy grona specjalistów od zarządzania infrastrukturą IT. Przy tworzeniu i administrowaniu nowoczesnymi systemami trzeba być gotowym na wszelkie możliwe sytuacje: klęski żywiołowe, zamachy, sabotaż itp. Jednak przede wszystkim trzeba być przygotowanym na awarie, które zdarzają się we wszystkich systemach komputerowych na świecie.

W naszym Ośrodku udało się nam zbudować odpowiednie kompetencje w tej dziedzinie. Kilkudziesięciu naszych specjalistów prowadzi bieżące prace serwisowe, ale też nadzoruje pracę systemów trybie 24/7. Reagują oni natychmiast, gdy tylko zauważą problemy techniczne, nawet te nie mające wpływu na wydajność i funkcjonalność danego systemu.

By redukować negatywne skutki sytuacji awaryjnych wprowadziliśmy Plan Zarządzania Kryzysowego. W skład sztabu kryzysowego wchodzą nasi specjaliści mających wpływ na zakres zmiany, proces wytwórczy, proces utrzymania systemów oraz obsługę użytkowników i komunikację. Zawsze staramy się zidentyfikować przyczyny awarii i jak najszybciej znaleźć jej obejście. Pracujemy do momentu całkowitego usunięcia usterki.

Zdajemy sobie sprawę z odpowiedzialności jak na nas spoczywa oraz oczekiwań – zarówno urzędników używających naszych systemów w pracy jak i obywateli, którzy korzystają z udostępnionych e-usług. Dlatego modernizujemy naszą platformę Zintegrowanej Infrastruktury Rejestrów na której utrzymujemy systemy, dodajemy pamięć RAM, powiększamy przestrzeń dyskową, zapewniamy backup i wykonujemy dziesiątki innych czynności.

O autorze

Igor Ryciak

Igor Ryciak

Redaktor naczelny serwisu coi.gov.pl i rzecznik prasowy COI. Dziennikarz z doświadczeniem w największych, ogólnopolskich mediach, m. in w "Newsweek Polska", "Przekroju" i "Gazecie Wyborczej". Pasję do polityki zamienił na pasję do nowych technologii.

Zobacz więcej artykułów tego autora

Zobacz również: