Rejestracja dziecka online już działa!

projekty
Igor Ryciak Igor Ryciak

Nowi rodzice kontakt z urzędami traktują jako uciążliwy obowiązek – jeśli go nie spełnią, spadną na nich przykre konsekwencje. Dlatego rejestracja noworodków przez internet to jedna z najbardziej wyczekiwanych usług publicznych.

Na zarejestrowanie narodzin dziecka rodzice mają 21 dni od dnia wystawienia karty urodzenia. Do tej pory mieli tylko jedną opcję – wizytę w urzędzie. Na szczęście to już przeszłość. Teraz całą procedurę można przejść bez wychodzenia z domu.

Rodzic, który będzie rejestrował narodziny online (może to być zarówno mama, jak i tata) musi mieć aktualny Profil Zaufany. Po wejściu na stronę Obywatel.gov.pl należy wybrać odpowiednią usługę. Po zalogowaniu, system prosi o potwierdzenie, że użytkownik jest matką lub ojcem dziecka. Następnie - po zweryfikowaniu danych osobowych – przechodzimy do zarejestrowania narodzin potomka. Tu należy podać nazwę szpitala, w którym dziecko przyszło na świat oraz imię dziecka. Kolejny krok to wybór adresu, pod którym dziecko zostanie zameldowane oraz sposobu odebrania dokumentów. Do wyboru jest skrzynka na ePUAP, odbiór osobisty lub przesyłka pocztą tradycyjną. Ostatni krok to podpis Profilem Zaufanym.

Rejestracja w pięciu krokach:

Krok 1: oświadczasz, że jesteś matką/ojcem dziecka
Krok 2: sprawdzasz poprawność swoich danych
Krok 3: wpisujesz dane dziecka
Krok 4: wybierasz adres zameldowania dziecka i sposób, w jaki chcesz odebrać dokumenty

Odpis aktu urodzenia, w zależności od wybranej opcji, zostanie przesłany w wersji papierowej lub elektronicznej. Rodzice otrzymają jednocześnie powiadomienie o nadanym numerze PESEL oraz zaświadczenie o zameldowaniu.

Usługa rejestracja narodzin dziecka została uruchomiona 1 czerwca 2018 roku. Nad jej wdrożeniem pracowali specjaliści Ministerstwa Cyfryzacji oraz Centralnego Ośrodka Informatyki.

O autorze

Igor Ryciak

Igor Ryciak

Redaktor naczelny serwisu coi.gov.pl i rzecznik prasowy COI. Dziennikarz z doświadczeniem w największych, ogólnopolskich mediach, m. in w "Newsweek Polska", "Przekroju" i "Gazecie Wyborczej". Pasję do polityki zamienił na pasję do nowych technologii.

Zobacz więcej artykułów tego autora

Zobacz również: